Ženšen pětilistý
Ženšen pětilistý, alternativními názvy Gynostema či Jiaogulan, latinským názvem pak Gynostemma pentaphyllum, je popínavá rostlina z čeledi tykvovitých. Přestože název naznačuje, že se jedná o druh ženšenu, nemá s ním příliš mnoho společného - vzhledem k podobnosti některých (tedy zdaleka ne všech) účinných látek tak byl lidovým léčitelstvím označen a název se ujal. Z chemického hlediska je bohatá nejen na saponiny, ale také na celou řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků.
Latinský název: Gynostemma pentaphyllum
Využití
Mnozí odborníci ženšen pětilistý označují za adaptogen, tedy poměrně speciální látku zvyšující odolnost organismu vůči stresu, únavě či úzkosti. Pravdou je, že vzhledem k obsahu až 90 různých silic pomáhá našemu organismu odstraňovat některé z volných radikálů, zlepšuje naši náladu, podporuje funkci jater a podle některých herbářů také pomáhá zbavovat křečí a pomáhá regulovat krevní tlak.
Jak ženšen pětilistý používat?
Ze sušených listů, které lidové léčitelství používá primárně, je možné připravit nálev určený k popíjení kdykoliv v průběhu dne. Vzhledem k velmi nízkému obsahu teinu ho mohou popíjet i malé děti a nevadí ani větší množství. Velikou výhodou je také to, že narozdíl od některých jiných bylinek zde nevadí delší doba louhování. Kromě nálevu je možné vytvořit i tinkturu, na kterou bývá nejčastěji doporučeno použití vodky nebo podobně silného alkoholu. Doporučená denní dávka tinktury pak představuje maximálně jednu polévkovou lžíci.
Zajímavosti o ženšenu
● Ženšen pětilistý je mrazuvzdorný a přežije i teploty až -15°C. Přesto při pěstování v České republice nedosahuje tak koncentrovaného obsahu silic jako v Číně.
● Ženšen pětilistý se velmi často používá do salátů či různých dresinků. Čerstvé výhonky totiž mají výtečnou lehce nasládlou chuť.
● Pokud se rozhodnete ženšen pětilistý pravidelně užívat coby adaptogen, je možné pít klidně i 3 nálevy denně. Po několika týdnech je ale vhodné na pár dní s užíváním přestat, aby neztrácel na účinnosti.
Použitá literatura
[1] VALÍČEK, Pavel et al. Léčivé rostliny tradiční čínské medicíny. Hradec Králové: Svítání, 1998. ISBN 80-86198-01-4.