Zázvor
Zázvor lékařský, latinským názvem Zingiber officinale, je vytrvalá bylina dorůstající do výšky až 90 cm. Svůj původ má tato bylina v Číně a Indii, přičemž právě druhá ze zmíněných zemí je dodnes jeho největším producentem a pokrývá až 80% spotřeby. Podle dostupných publikací obsahuje čerstvý oddenek zázvoru až 400 látek, přičemž nejvýznamnější část připadá na silice, ale hojně zastoupen jsou i gingeroly či alkaloid kapsaicin známý především z pálivých chilli papriček.
Latinský název: Zingiber officinale
Využití
Zázvor se používá nejen jako léčivá bylina, ale je i nedílnou součástí gastronomie, v níž se používá sušený, čerstvý i nakládaný. Napříč různými kontinenty je jeho využití lehce odlišné, například na Filipínách a v Kongu ho používají primárně při problémech s trávením, protože zázvor dokáže zvýšit aktivitu trávicího traktu. V našem lidovém léčitelství se pro změnu často vyzdvihují jeho antioxidační, antivirové a imunostimulační účinky.
Jak zázvor používat?
Vůbec nejjednodušší možností je zázvor nastrouhat na hrubém struhadle, spolu s vodou přivést k varu a po 15 minutách scedit. Zázvorový čaj je možné vylepšit kardamonem nebo koriandrem. V zimních měsících pak přijde vhod dochutit zázvorový čaj ještě medem a citronem. Velmi často se zázvor rovněž využívá i kandovaný a nebo je možné ho vylouhovat ve víně, což podle mnohých odborníků pomáhá při trávicích obtížích.
Zajímavosti o zázvoru
● Přestože zázvorové pivo zní jako nápoj populární v posledních letech, vařili ho údajně už původní obyvatelé Ameriky.
● Zázvor používali už staří Řekové a Římané, dokonce to byl jeden z prvních vývozních artiklů Orientu.
● Zázvor je napříč celým světem jedno z nejpoužívanějších koření. I když značnou část spotřeby představuje Indie a Čína.
● V japonsku se zázvor velmi často používá mezi jednotlivými jídly, aby další chod nekazily chuťové tóny jídla předchozího.
Použité zdroje
[1] JONÁŠ, Josef a Jiří KUCHAŘ. Svět přírodních antibiotik: tajné zbraně rostlin : 88 přírodních zdrojů pro zdravý imunitní systém a prevenci i terapii virových, bakteriálních a plísňových infekcí. [Praha]: Eminent, 2014. ISBN 978-80-7281-479-4.