Vřes

Vřes obecný je vytrvalý neopadavý keř s metlovitě větvenou loduhou dorůstající do výšky až 50 cm. Jedná se o jediného zástupce rodu vřes a má trojhranné listy, růžovo-bílou korunu a plodem je čtyřpouzdrá mnohasemenná tobolka. Vyskytuje se v Evropě i Malé Asii, přičemž vyhledává především severní oblasti s kyselými a rašelinnými půdami. Z hlavních obsažených látek je nutné zmínit katechinové třísloviny, flavonoidy, glykosidy, silice, sliz, hořčiny i pryskyřice.

Latinský název: Calluna vulgaris

Využití
Lidové léčitelství sbírá především kvetoucí nať, která má velmi všestranné a široké využití. Nejrůznější herbáře vyzdvihují především možné dezinfekční účinky na močové cesty, je potopudný i močopudný. Zevně se vřes doporučuje při problémech s revmatismem, obklad je možné použít při zánětech spojivek a odvarem z vřesu se omývají nejrůznější kožní problémy a vyrážky.

Jak vřes používat?
Použití vřesu není nikterak neobvyklé - nejjednodušší možností přípravy je nálev, na který je vhodné použít 1 lžíci sušeného vřesu a hrnek vroucí vody, nechat 10 minut louhovat. Vřes je možné kombinovat s přesličkou, šalvějí i řepíkem. Nálev není nutné pouze pít, je možné jím také omývat kožní vyrážky a nebo ho přidávat do koupele. Napařený a teplý vřes je možné rovněž zabalit do plátna a vytvořit obklad.

Zajímavosti o vřesu
●     Vřes obecný se pěstuje také jako okrasná bylina na zahradách. Tyto okrasné kultivary ale mají méně účinných látek.
●     Již staří Slované věřili, že vřes svým působením pomáhá proti zlým silám.
●     V Německu se v roce 2019 stal vřes obecný Rostlinou roku.

Použité zdroje
[1] RUBCOV, Valentin Gennad'jevič, BENEŠ, Karel, ed. Zelená lékárna. 3. vydání. Ilustroval František SEVERA. Praha: Lidové nakladatelství, 1990. Planeta (Lidové nakladatelství). ISBN 80-7022-004-x.
[2] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.

Kde mě najdete