Vrbovka nať

Vrbovka úzkolistá je vytrvalá léčivá rostlina s tlustými zdřevnatělými kořeny, úzkou lodyhou zbarvenou do červena a čtyřčetnými květy uspořádanými do květenství. Vrbovka většinou dorůstá do výšky okolo jednoho metru, výjimečně může být i vyšší. Její areál výskytu je enormně široký, vyskytuje se v Evropě, Asii i Americe a nevadí jí ani severské oblasti Grónska či Kavkazu.Z hlediska obsahu účinných látek je nutné zmínit alkaloidy, pektiny, třísloviny, sliz i celou řadu vitamínů.

Latinský název: Epilobium angustifolium

Využití
O využití vrbovky v léčitelství se ví opravdu dlouho, doporučují ji dokonce i některé herbáře z konce 19. století - doporučována bývá jak vrbovka úzkolistá, tak i vrbovka malokvětá, která bývá upřednostňována při problémech se zažíváním. Některým z obsažených látek se přisuzují protizánětlivé účinky, pro které se vrbovka také používá  - lidové léčitelství ji využívá k boji s nespavostí, psychickým vypětím i bolestmi hlavy. Při kloktání odvaru rovněž dokáže chránit sliznici dutiny ústní.

Jak vrbovku používat?
V lidovém léčitelství mají využití primárně listy či nať, méně často pak květ či oddenek. Nejčastěji se setkáte s nálevem, na který bývá doporučováno použít jednu lžičku sušené nati a 250 ml vroucí vody. Vzhledem k jemné chuti, která připomíná zelený čaj, bývá velmi populární a bez obav můžete vypít i dva nebo tři šálky denně. Kromě toho je možné vytvořit také odvar a ten následně kloktat či využít jako obklad.

Zajímavosti o vrbovce
●     V průběhu 18. století proběhly pokusy o nahrazení bavlny chmýrem z vrbovek. Vzhledem k horší kvalitě se vrbovky k tomuto účelu masivně používat nikdy nezačaly, přesto se můžete čas od času setkat s polštáři vyrobenými z této suroviny.
●     Vrbovka úzkolistá je tzv. antrakofilní rostlina, tudíž se jí daří dobře na spáleništích. Půda bohatá na uhlíky se totiž snadněji prohřeje, což přesně vrbovka (narozdíl od mnoha ostatních rostlin) vyhledává.

Použitá literatura
[1] JANČA, Jiří; ZENTRICH, Josef A. Herbář léčivých rostlin, 5. díl. Praha: Eminent, 1997. 216 s. ISBN 80-85876-32-9.
[2] Fireweed - a treasured medicine of the boreal forest, [online]. Copyright © [cit. 18.08.2020]. Dostupné z: https://phytomedicine.ejournals.ca/index.php/phytomedicine/article/viewFile/16/44

Kde mě najdete