Tulsi

Tulsi je vytrvalá aromatická bylina z čeledi hluchavkovitých a dorůstající do výšky až kolem jednoho metru. V našich končinách se velmi často označuje jako bazalka Tulsi, bazalka posvátná či bazalka indická. Z chemického hlediska obsahuje bazalka Tulsi celou řadu látek, zejména se jedná o esenciální oleje dodávající charakteristické aroma, fenoly, alkaloidy, saponiny, flavonoidy i taniny.

Latinský název: Ocimum tenuiflorum nebo Ocimum sanctum

Využití
V případě Tulsi se využívají listy, semena i kořeny a to jak vnitřně, tak zevně. Ajurvédská medicína věří, že Tulsi dokáže snižovat koncentraci glukózy v krvi a pomáhá od otoků, v thajské kuchyni se zase používá pro zlepšení trávení. České herbáře vyzdvihují zejména bazalkové čaje blahodárně působící na dýchací soustavu, zlepšující astma a usnadňující vykašlávání.

Jak Tulsi používat?
Nejpopulárnější je využití Tulsi na odvar - ten vyžaduje jednu čajovou lžičku sušené bylinky a čtvrt litru vody. Po pětiminutovém vaření je vhodné ještě deset minut nechat odstát a poté je možné odvar vypít. Takovýto odvar pomáhá proti depresím, působí dobře na škytavku a zlepšuje vykašlávání. Některé herbáře doporučují sto gramů semen Tulsi namočit přes noc do vody, aby došlo k uvolnění slizu. Poté je vhodné přidat třtinový cukr či med a používat při průjmu kdykoliv během dne.

Zajímavosti o Tulsi
●     Kromě lotosu je právě bazalka indická nejposvátnější rostlinou Indie a využívá se nejen v ajurvédě, ale také v mnoha višnuistických tradicích.
●     Tulsi se přidává i do přepuštěného másla, které skvěle dochutí.
●     Hinduisté věří v očistnou duchovní sílu Tulsi, a proto ji používají při různých rituálech a dokonce ji ve svých domácnostech pěstují na čestném místě nebo přímo na oltáři.
●     Původ bazalky Tulsi je v centrální části Indie, ale dnes se vyskytuje téměř po celém světě - zejména v Číně a jihovýchodní Asii.

Použitá literatura
[1] JONÁŠ, Josef a Jiří KUCHAŘ. Svět přírodních antibiotik: tajné zbraně rostlin : 88 přírodních zdrojů pro zdravý imunitní systém a prevenci i terapii virových, bakteriálních a plísňových infekcí. [Praha]: Eminent, 2014. ISBN 978-80-7281-479-4.

Kde mě najdete