Skalní růže - Cist šedavý
Cist šedavý je aromatický stálezelený keř dorůstající do výšky od 0,5 do 2,5 metru. Celkem existuje asi 20 druhů různých cistů a jelikož se většině z nich daří na hořečnatých půdách, rostou především ve Středomoří. Z chemického hlediska obsahuje cist celou řadu různých polyfenolů, antioxidantů i minerálních látek jako je hořčík či vápník.
Latinský název: Cistus incanus
Využití
Cist se v lidovém léčitelství využívá již od starověku, i když jeho původní účel byl lehce odlišný - používal se jako součást vykuřovacích směsí i jako příměs do kadidla. V dnešním léčitelství se používá především pro údajné zlepšení obranyschopnosti, antivirotické, antibakteriální a desinfekční účinky. Rovněž bývá často doporučován i při lehkých formách akné, zánětech mandlí či problémech s trávicím traktem.
Jak cist používat?
Nejjednodušší řešení je uvařit si z cistu čaj - na něj je zapotřebí dvou čajových lžiček cistových listů a 250 ml vroucí vody. Doporučená doba louhování představuje 15 minut a můžete ho použít nejen na pití, ale také jako odvar do koupele, na kloktání i na účinnou dezinfekci rukou. Zajímavá je také tinktura (kombinace cistového listí a 40% lihu), kterou lze nanášet přímo na kůži, což efektivně pomáhá zbavit se například oparů. Ve zředěné formě je možné tinkturu kloktat či používat na obklady.
Zajímavosti o cistu
● Pryskyřice z cistu byla velmi populární již za dob Antiky. Ve středověku se dokonce věřilo, že dokáže vyléčit mor.
● Podle legendy pochází cist z ostrova Anthos, kde si tamní mniši všimli, že pasoucí se kozy mají na těle pryskyřici a zajímalo je, odkud pochází a zda by se nedala využít.
● Přestože cist není přiliš populární, čajový výluh z něj má velmi příjemnou, osvěžující a nasládlou chuť. Skvěle se hodí ho dochutit například tekutým medem.
Použitá literatura
[1] JONÁŠ, Josef a Jiří KUCHAŘ. Svět přírodních antibiotik: tajné zbraně rostlin : 88 přírodních zdrojů pro zdravý imunitní systém a prevenci i terapii virových, bakteriálních a plísňových infekcí. [Praha]: Eminent, 2014. ISBN 978-80-7281-479-4.