Šípek
Růže šípková, latinským názvem Rosa canina, je keřovitá rostlina rostoucí téměř po celé Evropě. Plodem (respektive souplodím) růže šípkové je šípek, velmi populární součást lidového léčitelství a jeden z nejlepších přírodních zdrojů vitamínů C, A, K i B, mnoha minerálů i rutinu.V současnosti pěstuje přes 8000 různých kultivarů vyšlechtěných původem z růže plané a v určité podobě tyto plody sbírali už naši předci v době kamenné.
Využití
Nejen šípky, ale také květy růže obsahující flavonoidy, třísloviny i sliz mají poměrně široké využití. Herbáře hovoří především o protizánětlivých účincích, schopnosti zastavit průjem i o posílení jater a ledvin. Růže se hojně využívá také v přírodní kosmetice, vonné esence se slouží k masážím a aromaterapii a éterický olej zlepšuje koncentraci a odstraňuje deprese.
Jak šípek používat?
V léčitelství se dá využít jak květ, tak plod (šípek), přičemž z obou těchto surovin se dá udělat především velmi dobrý nálev. Zatímco ten z květů se používá na optimalizaci trávení a na zklidnění, šípkový čaj pomáhá proti průjmu, nachlazení i horečce. Odvar z růžových květů je možné použít také jako kloktadlo při bolestech v krku a když okvětní lístky smícháte s kvalitním olivovým olejem v poměru zhruba 1:10, vytvoříte skvělý růžový olej vhodný na suchou pokožku.
Zajímavosti o šípku
● Ve 100 gramech dužiny z šípku se nachází 200 - 500 miligramů vitamínu C.
● Pokud se na šípcích objeví chomáčky hnědých vláken, jedná se o larvy žlabatky růžové - zajímavé je, že i tyto chomáčky mají potenciální léčivé schopnosti a rozhodně nejsou škodlivé.
● Některé národnosti využívají dokonce i chloupky ze šípků - vyrábí z nich masti a prášky vyvolávající svědění.
Použitá literatura
[1] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.
[2] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.