Ostropestřec mariánský
Ostropestřec mariánský, latinským názvem Silybum marianum, je jednoletá (zřídka dvouletá) statná léčivka běžně dorůstající do výšky od 1,2 do 2,5 metru. Charakteristickým znakem pro ostropestřec jsou jeho úbory - ty jsou široké zpravidla 3 až 7 cm a pokrývají je slámově žluté ostny. Z hlavních obsažených látek je nutné zmínit flavonoidy, hořčiny, histamin i řadu vyšších mastných kyselin (k. linolová a k. linolenová).
Latinský název: Silybum marianum
Využití
Lidové léčitelství používá zejména plody ostropestřce. V nich se nachází mimo jiné silibinin (hlavní složku silymarinu), který obzvláště nedávné vědecké studie shledávají velmi zajímavou látkou. Novější výzkumy ukazují, že by mohl pomáhat mít pod kontrolou hladinu krevní glukózy u pacientů s diabetem II. typu, ty starší pak poukazují na možný pozitivní efekt silibininu proti lidským nádorovým buňkám.
Jak ostropestřec používat?
Nejjednodušší je z ostropestřce mariánského připravit nálev - zde je však dobré dbát na to, aby byly plody roztlučené, což zapříčiní lepší vyluhování jednotlivých látek. Silymarin se do vody obecně ale velmi špatně uvolňuje a navíc se částečně znehodnotí teplou vodou, pročež se drcená semena mohou přidávat do jogurtů, ovocných smoothies atd. Pokud vám jde o získání co největšího množství silymarinu, vhodné jsou také potravinové doplňky se standardizovaným obsahem.
Zajímavosti o ostropestřci
● Druhové jméno “mariánský” získal ostropestřec kvůli bílým skvrnám na listech, které podle lidových pověstí připomínají mléko Panny Marie.
● Některé vědecké studie naznačují, že silybin obsažený v ostropestřci by teoreticky mohl působit jako protijed při otravě muchomůrkou zelenou.
● Dříve se věřilo, že ostropestřec může vyléčit dokonce i malárii.
Použitá literatura a internetové zdroje
[1] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.
[2] Huseini HF, Larijani B, Heshmat R, Fakhrzadeh H, Radjabipour B, Toliat T, Raza M. The efficacy of Silybum marianum (L.) Gaertn. (silymarin) in the treatment of type II diabetes: a randomized, double-blind, placebo-controlled (dostupné z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17072885/ )
[3] Mokhtari MJ, Motamed N, Shokrgozar MA. Evaluation of silibinin on the viability, migration and adhesion of the human prostate adenocarcinoma (PC-3) cell line (dostupné z https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1065699508003843?via%3Dihub )
[4] Bhatia N, Zhao J, Wolf DM, Agarwal R. Inhibition of human carcinoma cell growth and DNA synthesis by silibinin, an active constituent of milk thistle: comparison with silymarin. (dostupné z https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0304383599002761?via%3Dihub )