Měsíček lékařský
Měsíček lékařský, latinsky zvaný Calendula officinalis, je jednoletá bylina dorůstající do výšky v rozmezí 50 až 80 cm. Lodyha je hranatá, hodně rozvětvená a obypávají ji žlutooranžové květy, které se sbírají buď s kalichem, nebo bez něj. Z hlediska obsahu chemických látek je měsíček bohatý především na karotenoidy, které stojí za onou charakteristickou barvou, vitamín C, silici, glykosidy, flavonoidy i kyselinu salicylovou.
Latinský název: Calendula officinalis
Využití
Měsíček má velmi široké spektrum využití, což je jedním z mnoha důvodů jeho popularity. Lze ho využívat je vnitřně pro udržení zdraví různých orgánů (zejména jater a žlučníku), tak i zevně na hojení ran či otoků po štípnutí hmyzem. Podle mnohých herbářů má měsíček protizánětlivé, antivirové i baktericidní účinky, potenciálně pomáhá s hojením ran včetně bércových vředů a dokonce může i upravovat menstruaci.
Jak měsíček používat?
Nejjednodušším způsobem použití měsíčku je vytvořit odvar. Na něj je vhodné si připravit lžíci sušených květů a 250ml studené vody. Přivedeme vodu s měsíčkem k varu a necháme 10 minut louhovat. Z měsíčku je ale možné vytvořit i olej na hojení nejrůznějších druhů ran - v takovém případě je možné smíchat květy měsíčku v olivovém či slunečnicovém oleji a po týdnu scedit přes plátěnou textilii.
Zajímavosti o měsíčku
● Měsíček se používal jako levná náhrada šafránu již v dobách římského impéria. Chudí lidé jím dobarvovali sýry, oleje i polévky.
● Jelikož měsíček svým vzhledem symbolizuje Slunce, byl odpradávna využíván při oslavách slunovratů i rovnodenností.
● Pokud jsou květy měsíčku ráno zavřené, s největší pravděpodobností bude daný den pršet.
● Podle lidových pověr dokáže měsíček odhalit zloděje. Lidé ho proto dříve věšeli nad dveře svých obydlí.
Použité zdroje
[1] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.
[2] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.