Máta peprná
Máta peprná, latinským názvem Mentha piperita, je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovité. Lodyha je čtyřhranná, nahoře se větví a nese květy růžové až světle fialové barvy. Pro potřeby léčení i využití v gastronomii se nejčastěji sbírají listy nebo kvetoucí nať.. V obou těchto částech jsou hlavními účinnými složkami mentolová silice, třísloviny, hořčiny a flavonoidy. Máta peprná nejčastěji dorůstá do výšky 50-80cm, v některých případech může mít i více než metr.
Latinský název: Mentha piperita
Využití
Máta je jednou z těch bylinek, jejíž využití je extrémně široké. Nejedná se jen o léčivou bylinku, ale bývá nepostradatelnou součástí různých žvýkaček, nápojů a dokonce i alkoholových koktejlů. V současném lidovém léčitelství se ale opravdu hojně využívá zejména pro svůj potenciální vliv na trávení. Pravidelná konzumace máty údajně zabraňuje nadýmání, uvolňuje od křečí a podporuje trávení. Méně často se ale přidává i do koupelí, kde pomáhá při revmatismu nebo některých druzích kožních vyrážek.
Jak mátu používat?
V lidovém léčitelství se s mátou nejčastěji setkáte v různých čajích. Pro správné fungování trávicího traktu se hodí 1 lžičku máty, 1 lžičku fenyklu a 1 lžičku heřmánku zalít půl litrem vroucí vody a nechat 15 minut louhovat. Při bolestech hlavy je vhodné mátu v čajové směsi kombinovat s meduňkou a anýzem. Mátu je ale možné vylouhovat i ve studené vodě a pít jako osvěžující nápoj v parných letních dnech. V zimě zase můžete zalít několik mátových listů litrem vroucí vody a po vylouhování přidat do horké vany, čímž zabráníte například otékání unavených nohou.
Zajímavosti o mátě
● Máta se velmi snadno kříží a existuje proto celé nepřeberné množství druhů Dokonce i máta peprná je hybridem máty vodní a máty klasnaté. Velmi zajímavá a atraktivní je pak například máta čokoládová, bergamotová či pomerančová.
● Název této rostliny pochází z řecké pověsti o bohu podsvětí - Hádovi, jež se zamiloval do nymfy Minthé, kterou ale Hádova žárlivá manželka Persefona proměnila v rostlinu. Jak správně hádáte, v mátu.
● Pozůstatky máty se našly dokonce i v egyptských hrobkách starých více než 1000 let.
● Zatímco pro lidi je vůně máty velmi příjemná, myši a další hraboše odpuzuje.
Použitá literatura
[1] RUBCOV, Valentin Gennad'jevič, BENEŠ, Karel, ed. Zelená lékárna. 3. vydání. Ilustroval František SEVERA. Praha: Lidové nakladatelství, 1990. Planeta (Lidové nakladatelství). ISBN 80-7022-004-x.
[2] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.[3] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.