Lípa květ
Lípa obecná je mohutný medonosný strom dorůstající do výšky až 20 metrů. Zástupci této čeledi rostou po celé Evropě, Malé Asii i v Číně, ale lípa obecná je v přírodě vzniklý kříženec lípy velkolisté s lípou malolistou (též označovaná jako lípa srdčitá). K léčení se využívá především lipový květ, ale sbírat je možné o mladé listy. Lípa je bohatá na celou řadu tříslovin, silic, fytosterolů a v neposlední řadě také vitamínu E a slizu.
Latinský název: Tilia vulgaris
Využití
Lípa obecná je ve své podstatě velmi podobná lípě srdčité a využití květů obou zástupců je tím pádem totožné. Bývají nejčastěji používány pro své potopudné a močopudné efekty, které jsou většinou žádoucí při různých respiračních onemocněních. Vzhledem k obsahu slizu lípa také dokáže tlumit kašel a uklidňovat organismus. Z lípy je možné uvařit čaj, inhalovat nálev nebo ji dokonce přidávat i do koupele.
Jak lipový květ používat?
Z lipového květu si můžete uvařit hned několik druhů čajů. Při nachlazení bývá doporučován pouze lipový čaj, kdy stačí 2 lžičky sušeného lipového květu přelít vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat. Proti nespavosti a bolesti hlavy je pak lípu možné kombinovat s meduňkou a majoránkou, opět přelít vroucí vodou a nechat minimálně 5 minut louhovat. Z lipového květu je možné udělat také nálev (v takovém případě je vhodné použít celou hrst lipových květů na litr vroucí vody) a po 15 minutách louhování ho vylít do vany. Lipový květ dodá nejen skvělou vůni, ale dokonce může zlepšit usínání a pozitivně působit na pleť i vlasy.
Zajímavosti o lípě
● Lipový květ se velmi často přidává do rozehřátého medu, kterému dodá nejen skvělou chuť, ale také spoustu zdraví prospěšných látek. Z toho důvodu ho používali už staří Egypťané.
● Lípa se v ideálních podmínkách může dožít až 1000 let.
● Lipové dřevo se kvůli svému latinskému názvu lignum sanctum (svaté dřevo) velmi často používala pro výrobu různých oltářů i ostatních sakrálních pomůcek.
● Lípa je jednou z nejdůležitějších medonosných rostlin
Použitá literatura
[1] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.
[2] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.