Kontryhel

Kontryhel obecný je vytrvalá chlupatá bylina dorůstající do výška až 50 cm. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, ve východní části Severní Ameriky i na severu Asie a dobře mu dělá spíše vlhká půda, takže ho najdeme na loukách, pastvinách, poblíž pramenů říček a potůčků i podél polních cest, ale poměrně často roste taktéž na horských loukách ve vyšších nadmořských výškách.

Latinský název: Alchemilla vulgaris

Využití
V případě kontryhelu se nejčastěji sbírá nať, ale někdy také listy. Tato bylina obsahuje primárně třísloviny, fytosteroly, malé množství kyseliny salicylové i celé spektrum vitamínů a minerálů. Jelikož má kontryhel protizánětlivé, močopudné a tlumivé účinky, velmi často se používá proti průjmům, ledvinovým kamenům, proti menstruačním bolestem a vzhledem ke schopnosti stahovat dělohu bývá velmi často používán i v rámci přípravy na porod od 3. měsíce těhotenství.

Jak kontryhel používat?
Jelikož je kontryhel někdy označovaný jako “ženská bylina,” primárně ho ocení právě ženy. V případě, že vás trápí silná menstruace, si můžete připravit čaj za použití jednoho dílu kontryhele, jednoho dílu žebříčku a jednoho dílu měsíčku, kdy 3 lžičky takovéto směsi zalijete vroucí vodou a louhujete 15 minut. V rámci přípravy na porod je možné pít kontryhel samotný. Rovněž je možné si připravit kontryhelovou šťávu z pomačkaných listů a používat ji jako desinfekci.

Zajímavosti o kontryhelu
● Samotný latinský název alchema označuje alchymistu a to především proto, že rosu z kontryhelu sbírali alchymisté ve snaze vyrobit zlato či kámen mudrců.
● Kontryhel obecný neoznačuje pouze jedinou bylinku, ale celou skupinu zahrnující několik desítek velmi podobných druhů, z nichž nejčastější je kontryhel žlutozelený.
●  Čaj z kontryhelu bývá doporučován i po porodu, kdy zlepšuje stahování dělohy.

Použitá literatura
[1] RUBCOV, Valentin Gennad'jevič, BENEŠ, Karel, ed. Zelená lékárna. 3. vydání. Ilustroval František SEVERA. Praha: Lidové nakladatelství, 1990. Planeta (Lidové nakladatelství). ISBN 80-7022-004-x.
[2] KNAUEROVÁ, Marta a Jana DRNKOVÁ. Atlas bylin. Ilustroval Attila VÖRÖS. Brno: Edika, 2017. ISBN 978-80-266-1096-0.
[3] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.
[4] NEUGEBAUEROVÁ, Jarmila a Věra ŽĎÁRSKÁ. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.

Kde mě najdete