Kmín
Kmín kořenný, latinským názvem Carum carvi, je dvouletá okoličnatá bylina dorůstající do výšky zhruba 1 metru. Jedná se o jedno z nejvíce využívaných koření napříč celým světem a do nejrůznějších pokrmů se využívá již od dob raného středověku. Z hlediska účinných látek obsahuje kmín primárně silice s éterickými oleji (především pak karvonem a limonenem).
Využití
Asi nejznámější využití kmínu je v našich končinách rozhodně jako koření na brambory. To se přidává nejen kvůli dochucení, ale také kvůli schopnosti kmínu neutralizovat potenciálně problematický a toxický solanin vyskytující se v bramborách. Kromě toho ale kmín také dokáže v některých případech zlepšovat trávení, uvolňovat svalové křeče i zbavovat nadměrného nadýmání. Je vhodný také pro kojící ženy, neboť podporuje tvorbu mateřského mléka.
Jak kmín používat?
Pokud kmín používáte primárně na brambory, můžete jím buď posypat již uvařené brambory, nebo ho s nimi rovnou vařit. Kmín je možné využít rovněž i na čaj podporující trávení, pro lepší chuť je ideální smíchat lžičku kmínových semínek s kousky jablek či jablečnými slupkami a pít několikrát denně. Tuto bylinku je možné kombinovat také s koriandrem, fenyklem, anýzem či koprem. V kuchyni ho oceníte při přípravě vepřového, hovězího i kachního masa, drcená či mletá semena je možné přidávat do polévky.
Zajímavosti o kmínu
● Pozůstatky kmínu byly dokonce nalezeny i v egyptských pyramidách.
● Přestože v našich končinách je kmín dvouletou bylinou, pokud roste planě, může být i mnohaletý
● Roční spotřeba kmínu v České republice představuje 1400 tun. Jelikož ale nevypěstujeme ani polovinu, musíme ho dovážet především z Německa a Holandska.
● I když má kmín svůj původ v Asii a Maroku, dnes se pěstuje nejvíce v Evropě.
● Čeští pěstitelé splňující přísná kritéria zahrnující vhodný typ půdy, optimální načasování sklizně atd. mohou označovat svůj produkt značkou “Český kmín.” Ten je pak zárukou vysoké kvality.
Použitá literatura
[1] STAŇKOVÁ-KRÖHNOVÁ, Magdaléna. Bylinky pro děti a maminky: praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy. Praha: Grada Publishing, 2009-. ISBN 978-80-247-2312-9.
[2] KYBAL, Jan; KAPLICKÁ, Jiřina. Naše a cizí koření. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1988