Červený jetel

Jetel luční (někdy označovaný též jako jetel červený) patří mezi rostliny běžně se vyskytující na loukách, trávnících či v okolí lesů víceméně po celém světě. Tato vytrvalá rostlina může dorůstat výšky až 50 cm a charakteristickým znakem jetelu červeného je právě červenobílé zbarvení květných hlávek.

Latinský název: Trifolium Pratense

Využití
Ačkoliv jetel bývá obvykle považován za pícninu, hojně se využívá také v lidovém léčitelství. Obsahuje totiž celou řadu látek s potenciálně pozitivním dopadem na zdraví. Je možné v něm najít tzv. fytoestrogeny, obsahuje vápník, hořčík, i vitamíny skupiny B nebo kyselinu l-askorbovou důležitou pro imunitní systém. Obzvláště vyhledávaný je pak mezi ženami, které často vyzdvihují užitečnost jeho použití pro menopauzální komfort. Některé lidové zdroje však doporučují jetel také proti řídnutí kostí.

Jak červený jetel používat?
Červený jetel se nejčastěji prodává sušený – a na místě je vědět, že právě sušením se vytrácí jeho charakteristická červená barva. Nejedná se proto o vadu produktu, ale o naprosto přirozený jev, který nijak nesnižuje množství účinných látek, pro které je vyhledáván. Pro přípravu nálevu je dobré použít dvě čajové lžičky sušeného červeného jetele na 250 ml vroucí vody. Nálev můžete nechat louhovat až 15 minut a je možné jej pít i dvakrát denně. Rovněž se můžete setkat také s produkty v kapslích, které kromě extraktu z jetele obsahují i další vitamíny a minerály.

Zajímavosti o jeteli

  • Čerstvý jetel luční je možné používat j ozdobení nejrůznějších polévek, obložených chlebíčků a dalších pokrmů.
  • Některé zdroje doporučují sušené květní hlávky umístit do textilového polštářku a umístit jej pro dobré spaní do blízkosti postele.


Použitá literatura
Jarmila Neugebauerová a Věra Žďárská. Léčivé rostliny pěstujeme - sbíráme - využíváme: kapesní průvodce zelenou medicínou. Praha: Arista Books, 2015. ISBN 978-80-87867-21-1.