Banán
Banánovník, latinským názvem Musa, je rod bylin známý především pro své plody označované jako banány. Přestože mnoho lidí má banánovník zafixováno jako statný keř, některé odrůdy dorůstají jen do výšky několika desítek centimetrů, pročež se z botanického hlediska stále řadí mezi byliny. Banán je protáhlé ovoce rostoucí v trsech a dosahující hmotnosti až 200 gramů, přičemž jejich hlavními producenty jsou Ekvádor, Kostarika, Kolumbie a Filipíny, které ročně produkují více než milion tun.
Využití
Banán patří mezi nejžádanější ovoce napříč kontinenty. Není to ale zdaleka jen pro jeho skvělou chuť, nýbrž i pro všechny možné zdravotní benefity, které jeho konzumace přináší. Z obsažených látek určitě stojí za zmínku antioxidanty, které brání oxidaci buněk a tím snižují známky stárnutí, flavonoidy bránící před infekcí, vláknina podporující správné fungování našeho metabolismu a v neposlední řadě také celé spektrum různých vitamínů a minerálů. Hojně jsou obsaženy kromě vitamínů skupiny B také vitamíny C a E, draslík či fosfor. Jsou vhodné jako prevence proti cukrovce, vysokému krevnímu tlaku a používají se i při průjmech.
Jak banán používat?
Jelikož je banán populární jako málokteré ovoce, je i jeho využití nesmírně široké. Můžete ho jíst samotný, přidávat do různých kaší, musli, jogurtu, smoothies a dokonce roste i obliba jeho využití při pečení (pokud máte doma přezrálý banán, můžete si udělat třeba populární banana bread). Kromě toho se dá ale banán samozřejmě využít i jinak, vzhledem ke skvělé chuti vynikne v různých bylinných směsích a často se přidává třeba i do černého čaje.
Zajímavosti o banánu
● Přestože nikoho by asi nenapadlo pochybovat o tom, že banán je ovoce, některé druhy jsou klasifikovány jako zelenina - zejména ty s vyšším obsahem cukru a nízkou sladkostí.
● Banán je po kukuřici a rýži třetí plodinou, u níž byl známý celý její genom - vědci tak zjistili, že člověk sdílí přibližně 50% DNA právě s banány.
Použité zdroje
[1] Green Bananas and their Health Benefits in: Prilozi Volume 38 Issue 2 (2017). Sciendo [online]. Dostupné z: https://content.sciendo.com/view/journals/prilozi/38/2/article-p147.xml