Bancha ve volném překladu označuje „běžný čaj,“ ale za běžný nebo dokonce nějaký podřadný čaj byste ho rozhodně považovat neměli. I přes velmi dostupnou cenu má totiž co nabídnout. Ať už je to skvělá chuť, řádná porce kofeinu nebo možnost připravit si hned několik nálevů. Co je tento čaj vlastně zač? K čemu všemu se dá použít a jak si jej připravit? To všechno se dozvíte v našem dnešním článku.
Co to bancha vůbec je? A jak chutná?
Jak asi tušíte, bancha je typ japonského zeleného čaje spadajícího podle klasifikace mezi nižší sorty. Jedná se o běžný a levný čaj, který se získává ze stejných keřů jako sencha nebo gyokuro - jen z čajových lístků druhé sklizně. Ta probíhá zpravidla zhruba 14 dní po sklizni první a se stejným rozestupem nastupuje u některých keřů i třetí či čtvrtá sklizeň.
A jak bancha vlastně chutná? I přes svoji nižší sortu disponuje velmi svěží a travnatou chutí s jen mírnou svíravostí. Narozdíl od čaje sencha není chuť tak hladká, ale přesto vám může nabídnout nasládlou a lehce kořeněnou vůni a bezchybnou chuť. Je dobré také vědět, že bancha neobsahuje nijak velké množství kofeinu, ale přesto vás dokáže příjemně povzbudit třeba i ve večerních hodinách.
Jak si čaj bancha připravit? A mohu použít i druhý nálev?
Příprava čaje bancha je opravdu nesmírně jednoduchá. Na čtvrt litru vody doporučujeme použít dvě, nanejvýše tři čajové lžičky čaje. Voda by měla být ideálně o teplotě mezi 70° a 80°C - toho můžete dosáhnout buď pomocí rychlovarných konvic s teplotní regulací, nebo přidáním studené vody do vody vroucí v poměru 1:3. Doporučená doba louhování se pohybuje od 30 vteřin do 3 minut, přičemž horní hranice by se měli držet spíše milovníci silnějších čajů.
A pokud se ptáte, jestli je možné použít i druhý nálev, máme pro vás skvělou zprávu. Čaj je možné zalévat hned třikrát po sobě, tudíž si, pokud o to máte zájem, můžete dopřát opravdu pořádnou porci skvělého čaje.
No a pokud by vás náhodou zajímal nějaký recept, bancha se používá pro výrobu čaje genmaiča, který není ničím jiným, než banchou s praženou hnědou rýží - tu můžete upražit buď odoma, nebo koupit hotový. Takový čaj pak má krásně oříškovou a lehce nahořklou chuť- je ale dobré jej louhovat déle a používat jen a pouze jeden nálev.
Jaký čaj bancha doporučujeme vybrat?
Bancha se vyznačuje relativně příjemnou cenou. To ale neznamená, že bychom nějak přestali dbát na kvalitu! Kvalita je pro nás totiž stejně podstatná, jako u všech drahých čajů. Když tedy vyzkoušíte náš čaj Japan Bancha, bude to sázka na jistotu. Jestli vás ale spíš zaujala kombinace zeleného čaje s praženou rýží, nebojte se ani naší směsi Japan Genmaicha, která rovněž potěší vaše chuťové smysly v kteroukoliv denní i noční dobu.