Pivoňky dnes zná většina lidí zejména jako okrasné rostliny, které opojně voní a krásně vypadají. Málokdo přitom ale ví, že tyto rostliny u nás mají nesmírně dlouhou historii a zejména pivoňka lékařská se údajně používala již ve středověku. Víte ale, k čemu se dá použít i dnes? A na co si vlastně dát pozor? V našem dnešním článku vás s pivoňkou lékařskou seznámíme detailněji.
Jak pivoňka lékařská vlastně vypadá?
Pivoňka lékařská je často označována za léčivku a může běžně dorůstat až do výšky 50 cm. Většinou ji charakterizují trojčetné lístky a barevné květy, které mohou být růžové, fialové nebo červené. Najít můžete pivoňku víceméně v celé střední, západní i jižní Evropě a to zejména ve smíšených nebo listnatých lesech. Pivoňka má za sebou velmi dlouhou historii a v našich končinách podle některých zdrojů rostla už ve středověku.
Jaké části pivoňky se nejvíce využívá?
V minulosti se rostlina zužitkovávala víceméně celá. Velké oblibě se těšil kořen bohatý na látku zvanou paeoniflorin a mnohé třísloviny. Právě druhou ze zmiňovaných skupin látek obsahují i okvětní lístky, které navíc obsahují i celou řadu dalších látek. Dříve se hojně používal také čerstvý oddenek, avšak s těmito částmi pivoňky se dnes většinou téměř nesetkáte a v praxi se používají pouze okvětní lístky.
Proč se pivoňka vlastně používala?
Pivoňka se používala zejména kvůli své údajné schopnosti uvolňovat hladké svalstvo, čímž by působila pozitivně zejména na střevní peristaltiku při zácpě, průjmech a dalších střevních obtížích. V lidovém léčitelství se rovněž věřilo tomu, že pomáhá zmírňovat křeče a může najít třeba uplatnění při silné menstruaci, což se dnes ale nedoporučuje. Některé herbáře rovněž doporučují využití pivoňky při komplikacích s dýcháním od běžného kašle až třeba po astma.
Kontroverze spojené s pivoňkou
Pivoňka lékařská se sice po mnoho let používala, v současnosti se s ní ale příliš nesetkáte. Podle mnohých zdrojů může způsobovat kontrakce dělohy a tím pádem není vhodná pro těhotné a kojící ženy, u kterých by mohl vyvolat potrat. Při požití opravdu většího množství pivoňky rovněž můžete dojít k podráždění trávicího traktu. Při požití menšího množství nebo při občasné přípravě čaje se ale samozřejmě nemáte čeho bát.
Jaké má pivoňka využití?
Pivoňka má poměrně široké využití i v dnešní době, i když nejčastěji se s ní můžete setkat v nejrůznějších parfémech, kde dobře vynikne její vůně. Prodávají se často i květy, které najdete mimo jiné v našem eshopu. Ty se dají použít jednak jako dekorativní doplněk, ale jednak můžete pár lístky třeba dochutit svůj oblíbený salát a nebo si z jedné lžičky sušených květů a 200 ml vody připravit pivoňkový čaj. S jeho konzumací to však doporučujeme nepřehánět.