Je na kávu lepší papírový, nebo látkový filtr? Prozradíme výhody i nevýhody

Když čtete nejrůznější blogové příspěvky, většinou se dočtete o kávě připravované z klasického pákového kávovaru a na filtrované metody se tak nějak zapomíná. V dnešním článku bychom to proto rádi napravili a podívali se na to, jaký filtr je pro přípravu filtrované kávy nejlepší. 

Proč filtr vyzkoušet? 

Filtrovaná káva umožní rozvoj zcela jiných chuťových tónů, než které vyniknou při přípravě v klasickém pákovém kávovaru. Pokud tedy při další návštěvě kavárny zvolíte některou z méně častých způsobů přípravy kávy, dost možná dostanete zcela nový vhled do světa kávy, protože chuť bude pravděpodobně úplně jiná, než na jakou jste zvyklí. Nehledě na to, že filtrovaná káva může být šetrnější k hladině cholesterolu, a pokud ho tedy máte vysoký, může být filtr lepší volbou než třeba espresso. Jenže pokud byste si chtěli filtrovanou kávu připravit doma, brzy přijdete na to, že výběr filtru nemusí být tak úplně jednoduchý. 

papírový, nebo látkový filtr 2

Jaký filtr na filtrovanou kávu vybrat? 

Pokud se budete dívat po vhodném filtru pro přípravu filtrované kávy, většinou se setkáte se dvěma druhy, totiž s papírovým a látkovým filtrem. A jak si řekneme v tomto článku, každý z nich má své výhody a nevýhody. 

Papírový filtr 

Papírový filtr je velmi efektivní v zachytávání kávové sedliny a je samozřejmě hygienický, protože se po každém použití vyhodí. Některé z těchto filtrů jsou i kompostovatelné, pokud byste měli vlastní zahrádku a navíc vychází cenově velmi dobře, takže ani při přípravě kávy několikrát denně vás toto vybavení finančně nezruinuje. Na druhou stranu ale papírové filtry kromě sedliny zachytí i řadu kávových olejů, což již tak dobrá zpráva není, protože výsledná chuť může být značně ochuzená. Při výběru papírového filtru je také nutné dbát na to, aby nebyly filtry běleny nějakými chemikáliemi, což by ve výsledku mohlo také ovlivnit výslednou chuť nápoje. 

Látkový filtr 

Naproti tomu látkový filtr lze používat opakovaně, takže nemusíte neustále vyhazovat odpadky po kávě. Zároveň také umožňuje proniknout i kávovým olejům do kávy a chuť tak může být o něco plnější a intenzivnější. Problém je, že jej musíte umývat a udržovat v čistotě, protože jinak by mohlo docházet k množení bakterií a to by nebylo příliš hygienické. Zároveň byste filtrů měli mít po ruce víc, když budete například dělat kávu pro nějakou rozsáhlejší návštěvu. Umývání filtru je totiž poměrně náročné a musíte počítat s tím, že nějaký čas zabere.

papírový, nebo látkový filtr 1

Základem je vždy dobrá káva 

Ať už se rozhodnete preferovat kteroukoliv z těchto metod, vždy byste měli mít na paměti, že kromě zvoleného filtru hraje obrovskou roli také zvolená káva. Na mnoha kávách najdete přímo napsané, zda se jedná o kousky na filtr nebo na espresso (tedy do pákového kávovaru či moka konvičky) a pokud tam tato informace není, stačí vám vědět, že obecně se světleji pražená káva dává spíše na filtr, kdežto ta tmavá vynikne více v automatickém kávovaru. Při hledání ideální kávy se doporučujeme podívat také do naší nabídky arabik z celého světa, kde najdete desítky různých káv od tradičních producentů i zemí, do kterých byste vůbec neřekli, že kávu také produkují.