Aroma je pro mnoho lidí první věc, se kterou se v případě nákupu kávy setkají. Jak mnohé supermarketové kávy, tak i kávy výběrové, mají dost často tzv. jednocestní ventil, kterým odchází zbytky látek vzniklých při pražení. A právě s jeho pomocí můžete cítit, jak káva voní. Co vám ale takové aroma prozradí a na co se zaměřit? To vám poradíme v tomto článku.
Kde se vůně vlastně bere?
Byť se to tak na první pohled nemusí úplně zdát, kávové aroma je ve skutečnosti obrovská věda a výsledná vůně každého zrna je definována stovkami různých chemických sloučenin. Pokud jste si ale někdy přičichli k zelené kávě, jistě nám dáte za pravdu, že žádnou charakteristickou vůní nedisponuje. Je to proto, že působením vysokých teplot, které v pražičkách bezpochyby jsou, dochází k přeměně komplexních sloučenin a vznikají tak těkavější látky, které jsou pro náš nos tak nějak více voňavější.
Proč na vůni záleží?
Při pražení vzniká podle různých odhadů mezi čtyřma sty až tisícem komplexních těkavých sloučenin. Jejich funkcí ale není zdaleka jen aroma, nýbrž jsou zodpovědné i za ideální chuť, kterou samozřejmě vnímáme i my. Názory vědců se ale různí v tom, kolik z těchto sloučenin jsou vlastně naše chuťové pohárky schopné rozeznat. Je nicméně jasné, že chuť a vůně spolu ale za všech okolností velmi silně souvisí. Pokud vám tak káva už od prvního přičichnutí příliš nevoní, raději si ji domů nekupujte.
Nepodceňujte psychiku
Obrovskou roli v celém vztahu vůní a chutí hraje samozřejmě i psychika. Možná si říkáte, že nejste žádní kávoví odborníci a to, že vám káva nevoní, ještě nic neznamená. Vůně ale do značné míry ovlivní vaše vnímání jednotlivých chutí a když si k čerstvě namletým zrnům například čichnete a ucítíte omamnou vůni čokolády a karamelu, může se vám pak káva zdát příjemně nasládlá. Když naopak najdete nějaké tóny ovoce, může na vás ve finále působit jako kyselejší. V chemickém složení kávy přitom nemusí být žádný výrazný rozdíl, o všechno se postará psychika.
Zároveň ale není radno podceňovat také správnou přípravu kávy. Různé chemické sloučeniny totiž potřebují různou délku extrakce, a tak je dost dobře možné, že po chvilce louhování budete v kávě cítit naprosto jiné aroma, než jaké bude v šálku převažovat o něco později.
Nebojte se nakupovat offline
Pokud se chystáte vyzkoušet nový druh kávy, rozhodně nedoporučujeme jej kupovat přes nějaký eshop tak nějak naslepo. Mnohem lepší je přijít do kamenné pobočky a seznámit se s kávou osobně. Kromě toho, že můžete vyzkoušet, jak vám káva voní (což, jak jsme v tomto článku vysvětlili, souvisí i s chutí), můžete také poprosit odborný personál o nějaké doplňující informace. O výběrových kávách by prodejci měli znát mimo jiné to, o jaký se jedná kultivar, jakým způsobem byla káva zpracována i odkud pochází. Můžete nám věřit, že osobní kontakt s kávou je zkrátka a dobře k nezaplacení. Proto jsme rádi, že můžeme naše produkty nabízet hned ve 4 kamenných obchodech v Praze a Kralupech nad Vltavou - více se o jednotlivých pobočkách dočtete na záložce Naše obchody. A až si u nás kávu vyberete svoji budoucí oblíbenou kávu, můžete zásoby průběžně doplňovat přímo z našeho eshopu, kde máme výběr kvalitních arabik z celého světa.