Indonésie není jen jednou z mnoha populárních turistických destinací, ale také velmi významný exportér kvalitní kávy. Podle dostupných údajů byla v předešlých letech dokonce mezi čtveřicí největších producentů. Jelikož ale mezi největší odbytiště patří Japonsko, USA nebo třeba Čína, u nás v Evropě zase tak populární není. Přesto ale stojí za zmínku v rámci našich článků věnovaných kávovému putování napříč světem. Pojďme se na ni tedy podívat.
Kde se káva v Indonésii vzala?
Zatímco historie kávy v některých státech je opředena celou řadou domněnek a historek, původ kávy v Indonésii je popsán naprosto dokonale. V roce 1696 totiž holandský guvernér poslal do Jakarty coby hlavního města Indonésie několik kávových zrn určených k vysazení. Jelikož ale stát zasáhly za nějaký čas masivní povodně, vysazení kávy se úplně nepovedlo a celý proces se musel o tři roky později opakovat. Tehdy se již však všechno povedlo podle plánu a o zhruba dvacet let později tak putovala první kávová sklizeň z Indonésie do zahraničí. Když už to ovšem vypadalo, že Indonésie se dostane až na vrchol pomyslného žebříčku exportérů, zasáhla kávovníky kávová rez a poškodila většinu kávovníků. Proto také majoritní část produkce dnes představuje robusta.
Jak se káva v Indonésii pěstuje?
Káva se v Indonésii pěstuje napříč celou řadou regionů a každý z nich je v mnohém specifický. Pravděpodobně nejznámějším kávovým regionem Indonésie je Jáva, ze které pochází velmi často rovněž i cibetková káva. O té jsme mimochodem psali u nás celý samostatný článek, kde se můžete dozvědět více detailů. Kromě Jávy však kávu najdete třeba i v regionech jako je Bali, které produkuje kávu mnohdy plnou o poznání ovocnějších tónů a řada pěstitelů dokonce produkuje tuto komoditu pod certifikací Fair Trade, která zajišťuje férové odměňování.
Jak káva z Indonésie chutná?
Popsat chuťový profil kávy z nějaké země je vždy poměrně složité, protože výsledný profil je definovaný mimo jiné nadmořskou výškou, složením půdy, metodou zpracování po sklizni a nebo třeba stupněm pražení, o které se staráme v rámci naší holešovické pražírny. Můžeme vám však lehce přiblížit profil naší kávy z Indonésie. Jedná se o arabiku, což pro Indonésii sice není úplně typické, ale obecně platí, že chuťový profil arabiky je podstatně rozmanitější než v případě robusty. Konkrétně naše arabika pak nabízí velmi jemné tóny čokolády, skořice, ale i náznaky koření. A ačkoliv skvěle chutná i samotná, vychutnat si ji můžete také s mlékem, se kterým se její chuťový profil skvěle spojí. Pokud tedy hledáte velmi univerzální kávu, kterou můžete použít jak do pákového kávovaru, tak také do french pressu, moka konvičky nebo třeba do automatických kávovarů, arabika z Indonésie je sázkou na jistotu.
Jak už jsme v našem článku jednou zmiňovali, naše arabika z Indonésie je po stránce chuti velmi rozmanitá a má univerzální použití, takže ji určitě doporučujeme vyzkoušet. Pokud vás však nezaujala, na našich stránkách seženete celou řadu dalších zajímavých káv, které rovněž stojí za zkoušku. Stačí se proto podívat na desítky produktů, které najdete v naší sekci čerstvých káv z celého světa, Každá z nich nabízí unikátní chuťový profil, a proto si troufáme tvrdit, že si na své přijde snad každý.