Když se řekne Haiti, mnoho lidí si představí exotickou destinaci plnou tropických plodin jako je mango a krásné pláže. Realita je ovšem značně odlišná, protože Haiti je zemí zmítanou občanskou válkou a pod vlivem různých gangů je každodenní život v této destinaci nesmírně komplikovaný. O tom ostatně svědčí už jen fakt, že čtyři pětiny obyvatel žijí pod hranicí chudoby. A jak u těchto zemí bývá zvykem, většina obyvatel je zaměstnaných v zemědělství, přičemž hlavním vývozním artiklem je káva. Právě o ní přitom bude tento článek.
Jak se vyvíjel kávový průmysl na Haiti?
Kávový průmysl zažil na Haiti v průběhu historie velmi turbulentní období opředené mnoha vzestupy a pády. Káva se v tomto ostrovním státě sousedícím pouze s Dominikánskou republikou objevila již v roce 1715, kdy ji tam z Martiniku dovezl francouzský úředník Gabriel de Clieu. Jelikož mělo Haiti časový náskok před ostatními zeměmi, brzo se vypracovalo mezi nejdůležitější exportéry. Pak ovšem přišlo zrušení otroctví a na začátku 19. století tak otroci zaměstnaní na plantážích začali po nabití svobody ničit a zapalovat, což celý kávový průmysl značně poškodilo. Od té doby se sice kávový průmysl vzpamatoval, ale situace s ohledem na politickou nestabilitu v zemi rozhodně není úplně jednoduchá.
Jak se káva pěstuje?
Haiti představuje nejhornatější stát celého Karibiku, což znamená, že není úplně snadné tam cokoliv pěstovat. Kávě to ale vadí rozhodně míň než jiným plodinám a když se to spojí s příjemným klima, dostanete skvělé podmínky pro pěstování kávy. Ostatně sousedící Dominikánská republika, kterou jsme probírali v samostatném článku, je na tom do značné míry podobně. Specifické je také to, že zemědělci na Haiti obvykle nepoužívají žádné chemikálie, hnojiva či insekticidy – i pokud by to tamní pěstitelé chtěli, nemají na tyto prostředky obvykle finanční prostředky.
Jak káva z Haiti chutná?
Popsat chuťový profil kávy z nějaké země není jednoduché, protože výslednou chuť samozřejmě ovlivňuje řada proměnných a každá káva z Haiti tak může být úplně jiná. Můžeme vám však přiblížit alespoň to, jak chutná naše arabika z Haiti, protože ta je podle nás naprosto famózní. Můžete se těšit na jemnou chuť, která je vyvážená a kombinuje v sobě náznaky kakaa i medu, které skvěle vyniknou zejména při přípravě v moka konvičce, pákovém či automatickém kávovaru nebo také frenchpressu. Zajímavé je na kávě z Haiti také to, že proces pěstování zůstal nezměněný v průběhu posledních desítek let. Můžete si tak být jisti, že se vaše káva pěstovala stejným stylem jako kdysi a vy si tak dopřáváte skutečně autentický zážitek.
Jakou vybrat?
Pokud vás naše arabika z Haiti zaujala, určitě ji doporučujeme vyzkoušet. U nás v Čajové zahradě ji přitom najdete jak v klasickém sáčku, tak také v praktické dóze, což považujeme za skvělý dárek pro každého milovníka kávy. V naší nabídce najdete rovněž zmíněné moka konvičky Venezia, které jsou nejen praktické a nabízí snadnou údržbu, ale rovněž jsou i designově velmi povedené. No a pokud vás náhodou arabika z Haiti příliš neoslovila, doporučujeme navštívit naši nabídku čerstvých arabik, kde najdete i desítky dalších káv, které stojí za zkoušku. Zajímavé jsou rovněž naše aromatizované kávy nebo arabiky ze sekce Premium Exklusiv, kam umisťujeme raritní kávy produkované jen ve velmi omezeném množství.