Má smysl filtrovat vodu pro přípravu kvalitní kávy a čaje?

V našich pravidelných článcích často zmiňujeme, že nákupem kvalitní kávy cesta k dobrému šálku nekončí, ale naopak začíná. A právě voda je toho jasným příkladem – většina lidi totiž použije tu vodu, která jim teče z kohoutku a myslí si, že to je zcela dostačující. Mnohdy tím ale mohou negativně ovlivnit chuť kávy. Má smysl tedy vodu nějakým způsobem upravovat, nebo ani ne? Na to se podíváme v našem dnešním článku. 

Je na vodě z kohoutku něco špatného? 

U nás v České republice je voda z kohoutku nesmírně kvalitní, v mnohých regionech dokonce srovnatelná s vodou pocházející z různých pramenů nacházejících se v chráněných rezervacích. A na běžné pití je taková voda naprosto skvělá. To ale nutně neznamená, že je skvělá i pro vaši kávu.

První problém, který může ovlivnit chuť vašeho šálku arabiky, jsou chemikálie jako chlor – ty sice vodu vyčistí od potenciálně škodlivých bakterií, ale samozřejmě mohou negativně ovlivnit reakci vody s vaší oblíbenou kávou. V případě nechlorovaných balených vod působí prozměnu problém plasty, které při dlouhodobém kontaktu s vodou také dokážou narušit její chuť. Přesto mohou být balené vody o něco lepší volbou než ty chlorované, jak jsme zmiňovali v našem samostatném článku.

Druhý problém spočívá ve tvrdosti vody. Ze základní školy si nejspíš pamatujete, že pitná voda má hodnotu pH rovnou 7. Jakékoliv menší číslo znamená kyselejší vodu (a tedy kyselejší kávu), jakékoliv vyšší číslo znamená, že je voda tvrdá a v ní rozpuštěné minerály mohou vést až k poškození kávovaru či vodnímu kameni na rychlovarné konvici a jiných zařízeních přicházejících do styku s vodou. Ve tvrdé vodě, stejně jako v té kyselé, se chuťové vlastnosti kávy nedokáží rozvinout naplno.

má smysl filtrovat vodu

Řešením mohou být filtry na vodu

Voda z kohoutku nemusí být na prémiové kávy nebo čaje úplně ideální a balená voda sice může být lepší, ale dává smysl zejména na nějaké prémiovější produkty. Používat několikrát denně vodu z PET lahví znamená velké množství odpadu i nepraktickou manipulaci s lahvemi. Řešením proto mohou být filtry na vodu – ty se dají buď namontovat přímo na vodovodní kohoutek, nebo můžete filtrovat vodu prostřednictvím tzv. filtračních konvic. Jelikož montovací filtry jsou poměrně nákladné a na jejich instalaci je potřeba odborník, my doporučujeme sáhnout po filtračních konvicích. Ty jsou podstatně levnější, vydrží poměrně dlouho a připraví vám během chvilky chuťově vynikající vodu bez jakýchkoliv negativních vlastností.

má smysl filtrovat vodu 1

Filtry na vodu nemusíte používat pořád

Na druhou stranu musíme jedním dechem dodat, že filtrovaná voda je pomyslným vrcholem pyramidy přípravy dobré kávy nebo čaje. Pokud kupujete kvalitní, ale ne příliš drahé produkty, pravděpodobně nějak zásadní rozdíl nezaznamenáte. Třeba u naší arabiky z celého světa se snažíme udržet co nejvyšší kvalitu, ale zároveň co nejdostupnější cenu, protože chápeme, že ne každý ocení drahou a prémiovou kávu. A k přípravě těchto káv si vodu filtrovat nemusíte (byť s ní mohou chutnat ještě lépe). Jakmile se ale jednou rozhodnete vyzkoušet třeba kávy z naší sekce Premium – Exklusiv, je škoda se ochudit o tak úžasný chuťový zážitek kvůli nevyhovující vodě.