Filtrovací metoda
Překapávací nebo filtrový systém, vynalezený Francouzem M. de Belloyem, je nejoblíbenější metodou přípravy kávy.
Při manuálním filtrování se používá jako záchytná nádoba kávová konvice, ke které potřebujeme nasazovací nálevku (tělo filtru) s filtrovacím papírem, do něhož vsypeme hrubě mletou kávu. Vroucí voda, kterou kávu zalijeme, prochází filtrem do nastavené konvice. Proces trvá asi šest až osm minut a získaná káva je relativně čirá.
Ve strojových, automatických filtrovacích systémech, označovaných jako kávovary, se uvádí na požadovanou teplotu pouze malé množství vody, aby se z mleté kávy získalo co možná nejvíce aroma, a to dřív, než hotová káva prokape přes trvanlivý nebo papírový filtr. Papírové filtry jsou po této stránce velmi praktické, protože je můžeme po použití vyhodit.
Filtrovací konvice Cafetière
Konvička na přípravu kávy je skvělým pomocníkem do kuchyně. Ve filtrovací konvici cafetière lze totiž opravdu připravit vynikající kávu. Nápoji připravenému systémem pressa dávají mnozí přednost, protože mletá káva při něm plně rozvine své aroma. Presso systém údajně vynalezl v roce 1933 Ital Caliman, který později svůj patent prodal jistému Švýcarovi, aby mohl za války uprchnout z Itálie.
Metoda je velice jednoduchá. Napřed zahřejeme ohnivzdornou skleněnou nádobu zabudovanou do stojánku, naplníme ji mletou kávou 5-7g (1-2 čajové lžičky), zalijeme vřelou vodou a zamícháme. Pak přiložíme víko, vybavené pístovým filtrem, necháme kávu 4-5 minut stát a pak opatrně stlačíme dolů filtr, vybavený zpravidla sítkem z jakostní oceli, abychom oddělili tekutinu od kávové sedliny. Kávu pak můžeme nalévat přímo z pěkně vyhlížející konvice.
Příprava kávy ve filtrovací konvici je velice praktická, protože pohodlně zbavuje kávu sedliny a navíc získáme nápoj s výrazným aroma. Předností je rovněž, že skleněné nádoby jsou k dostání v různých velikostech. Nemusíme tedy použít velkou konvici na osm šálků, pokud chceme nalít pouze jeden šálek.